NYHETER 2022-12-27 KL. 21:51

Snövarning utfärdad av SMHI

Av Christina Nordwall

SMHI har utfärdat en gul varning för snöfall som kan leda till trafikproblem samt störningar i elförsörjningen.

Snövarning utfärdad av SMHI

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Varningen börjar gälla under natten till onsdag då ett regnoväder från väst drar in över Sverige. Det övergår under morgonen till ett snöfall.
Stora delar av Halland samt södra Västra Götalands län väntas få snömängder mellan fem och tio centimeter.
– Kungsbacka kan bli drabbat i mindre omfattning men det är svårbedömt hur mycket snö som lägger sig på vägarna. Det gäller att vara uppmärksam även om det bara är ett par centimeter som lägger sig, säger Niklas Einevik, vakthavande meteorolog på SMHI.
Snön väntas under onsdag eftermiddag övergå i regn.



TV-klipp och nyheter

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.