Två killar hamnade i slagsmål utanför idrottshallen på gymnasiet under torsdagen.
Vad som exakt inträffat är oklart, men polisen fick samtal från båda killarna som är i 16-årsåldern. Båda hävdar att de blivit sparkade och slagna och skyller på varandra för misshandeln. Det hela ska ha ägt rum utanför skolan, när polisen kom till platsen befann sig killarna utanför idrottshallen.
– Det står att det inte går att utröna exakt vad som skett, vem som är målsägare och misstänkt. Men det kommer landa i två anmälningar, säger Caroline Karlsson, presstalesman på polisen region Väst.
Ingen är gripen eller behövde föras till sjukhus.
Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.


