NYHETER 2021-12-17 KL. 09:49

Skulle släppa in katten - upptäckte tjuvar

Av Julia Sandsten Vikberg

När en boende öppnade dörren för att släppa in katten upptäckte personen att två män befann sig på tomten. Männen sprang iväg, och med sig hade de en katalysator till en bil.

Skulle släppa in katten - upptäckte tjuvar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 00-tiden under natten till fredagen som boende på Lilla Bäcksgatan i Varla blev utsatt för stölden.
– Anmälarens son skulle släppa in katten och ser då två män som står intill deras bil. De springer då iväg med en katalysator, säger Carl-Rickard Blom, stationsbefäl vid Kungsbackapolisen.
Polisen har skrivit en anmälan om stöld. Ingen är gripen för brottet än.


FAMILJ 2026-06-23 KL. 18:00
Premium

"Att se människor utvecklas är min drivkraft"

Drömmen var stridspilot – nu är hon chef i kommunen

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare
HANDBOLL 2026-06-22 KL. 19:45
Premium

Stor intervju: Möt HK Aranäs nya tränare

✔ Vägen till Kungsbacka ✔ Ombyggnationen ✔ Oförstående till debatten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-24 KL. 21:00
Se dragkamp av högsta klass i sommar
Premium | KRÖNIKOR 2026-06-24 KL. 14:45
Krönika: Kaninhålet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.