Ett bostadsområde i Åsa har utsatts för skadegörelse. Totalt var det 17 garageportar som det gjordes yxhugg i innan förövarna försvann i en bil.
Det var boende på Åsa Bäckväg som i morse upptäckte skadegörelsen.
– Vi har garagelängor i samfälligheten här och där har de varit. De har valt de portar som inte syns ut mot vägen, det ser ut som att de har slagit med en yxa i dörrarna, säger Carina Strand Boman, som var en av få boende i området som inte drabbades.
Till slut avbröts gärningsmännen av en av de boende i området, men de lyckades fly i en bil. Enligt polisen ska det handla om två ljushyade personer i mörka kläder som försvann från platsen.
– Bilen försvann i riktning mot Frillesås enligt anmälan. Det blir en anmälan om försök till stöld genom inbrott eller skadegörelse, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.
Gärningsmännen verkar inte ha kommit in i något av garagen, men Carina Strand Boman är upprörd över händelsen och hoppas att de skyldiga ska hittas.
– Det drabbar många här. Jag förstår att polisen inte kan vara överallt, men stävjar man inte sådant här så kan det bli värre, säger hon.
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök
Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan
Mer ansvar läggs på fastighetsägaren
✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.







