Ett bostadsområde i Åsa har utsatts för skadegörelse. Totalt var det 17 garageportar som det gjordes yxhugg i innan förövarna försvann i en bil.
Det var boende på Åsa Bäckväg som i morse upptäckte skadegörelsen.
– Vi har garagelängor i samfälligheten här och där har de varit. De har valt de portar som inte syns ut mot vägen, det ser ut som att de har slagit med en yxa i dörrarna, säger Carina Strand Boman, som var en av få boende i området som inte drabbades.
Till slut avbröts gärningsmännen av en av de boende i området, men de lyckades fly i en bil. Enligt polisen ska det handla om två ljushyade personer i mörka kläder som försvann från platsen.
– Bilen försvann i riktning mot Frillesås enligt anmälan. Det blir en anmälan om försök till stöld genom inbrott eller skadegörelse, säger polisens presstalesperson Thomas Fuxborg.
Gärningsmännen verkar inte ha kommit in i något av garagen, men Carina Strand Boman är upprörd över händelsen och hoppas att de skyldiga ska hittas.
– Det drabbar många här. Jag förstår att polisen inte kan vara överallt, men stävjar man inte sådant här så kan det bli värre, säger hon.
✔ Det hastiga klubbytet ✔ Landslagsdrömmarna ✔ Nya lagkamraten
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


