NYHETER 2023-05-23 KL. 13:13

Singelolycka på E6 vid Hanhals – ambulans lastad

Av Ronny Karlsson, Anton Lorentzson

Ett larm om en trafikolycka på E6 strax norr om Hanhals inkom strax efter lunchtid på tisdagen. Räddningstjänst och ambulans var på platsen och en ambulans har lastats.

Singelolycka på E6 vid Hanhals – ambulans lastad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in vid 13-tiden och de första rapporterna talar om en singelolycka med en personbil inblandad. Räddningstjänst är på väg till platsen och det är oklart vilken trafikpåverkan som olyckan har.
– Det är en bil som har kört i diket där. Vi är på plats tillsammans med ambulans och assisterar dem. Mer än så kan jag inte säga just nu, säger Mats Gränsmark, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Olyckan skedde i norrgående riktning och en fil är avstängd. Prognosen i nuläget är att olyckan ska vara uppredd om 30 minuter, meddelar Gränsmark vid 13.25-tiden.

Räddningstjänsten var på plats med tre enheter och även två ambulanser var skickade till platsen. En ambulans har lastats och är på väg mot sjukhus, enligt SOS Alarms händelseinformation. Den andra är fortsatt kvar på olycksplatsen. Enligt inringaren av larmet ska två personer ha varit inblandade i olyckan, men det kan varken räddningtjänst eller SOS Alarms händelseinformation bekräfta.

Artikeln uppdateras.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-16 KL. 11:10
OV-stjärnan om det pressade läget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.