NYHETER 2023-02-21 KL. 10:41

Singelolycka på E6 – ett körfält avspärrat

Av Anton Lorentzson

En olycka har skett på E6:an i norrgående riktning. Räddningstjänst, polis och ambulans är på platsen och trafikpåverkan är stor.

Singelolycka på E6 – ett körfält avspärrat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om singelolyckan kom in vid 10-tiden på tisdagen. En bil har kört av vägen och ligger i diket mellan Lindome och Kungsbacka i höjd med Sandsjöbacka. Räddningstjänsten är på plats med två enheter och även polis och ambulans är på platsen.
– Det är en singelolycka där en förare har kört av vägen och står nu i diket. Det är oklart vad som har hänt. Men vi är på plats och hjälper till med olyckan och är behjälpliga till ambulans, säger Björn Van Der Kaay, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Ett körfält är avspärrat och trafiken flyter långsamt förbi olycksplatsen. En ambulans var på platsen och den har också lastats och åkt mot sjukhus.

Prognosen är att arbetet på platsen kommer hålla på i ungefär 20 minuter, enligt Van Der Kaay.

Strax efter klockan elva lämnade räddningstjänsten platsen och vägen öppnades åter upp helt.


Anton Lorentzson
anton.lorentzson@norrahalland.se

TV-klipp och nyheter

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning
2026-01-25 KL. 17:45
Premium

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Är fascinerad av medeltidens stålklädda frontkämpar

Segersviten bruten för Onsala Pirates
2026-01-25 KL. 23:09
Premium

Segersviten bruten för Onsala Pirates

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-25 KL. 23:09
Segersviten bruten för Onsala Pirates
Premium | SPORT 2026-01-25 KL. 13:25
Löfvenborg om klubbens spetsiga vision

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!