NYHETER 2023-02-28 KL. 15:37

Singelolycka i Frillesås – vägen stängs av

Av Ronny Karlsson, Anton Lorentzson

En personbil ligger halvvägs ned i diket efter en trafikolycka på Helsjövägen i Frillesås. Räddningstjänst är på plats.

Singelolycka i Frillesås – vägen stängs av

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om trafikolyckan kom in till SOS Alarm 15.28 på tisdagseftermiddagen. Olyckan har inträffat på Helsjövägen i Frillesås i höjd med Slätthall. En enhet är på plats och en annan är på väg.
– En enhet har precis anlänt. Det är en singelolycka och en personbil ligger en bit ner i diket. Bilen har krockat med en sten, säger Lars Jostelius, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Trafiken på Helsjövägen kommer påverkas under arbetet.
– Vi kommer delvis att stänga av vägen. Men jag har ingen prognos på hur lång tid det ska ta, säger Lars Jostelius.

Polis och ambulans är också kallade till platsen. Två personer var inblandade i olyckan, men ingen behövde föras till sjukhus.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-01-20 KL. 13:30
Profilen testade med superettanklubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.