NYHETER 2023-02-28 KL. 15:37

Singelolycka i Frillesås – vägen stängs av

Av Ronny Karlsson, Anton Lorentzson

En personbil ligger halvvägs ned i diket efter en trafikolycka på Helsjövägen i Frillesås. Räddningstjänst är på plats.

Singelolycka i Frillesås – vägen stängs av

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om trafikolyckan kom in till SOS Alarm 15.28 på tisdagseftermiddagen. Olyckan har inträffat på Helsjövägen i Frillesås i höjd med Slätthall. En enhet är på plats och en annan är på väg.
– En enhet har precis anlänt. Det är en singelolycka och en personbil ligger en bit ner i diket. Bilen har krockat med en sten, säger Lars Jostelius, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.

Trafiken på Helsjövägen kommer påverkas under arbetet.
– Vi kommer delvis att stänga av vägen. Men jag har ingen prognos på hur lång tid det ska ta, säger Lars Jostelius.

Polis och ambulans är också kallade till platsen. Två personer var inblandade i olyckan, men ingen behövde föras till sjukhus.


TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.