NYHETER 2020-01-14 KL. 18:00

Särö Montessoriskola vidare i Vi i Femman

Kvällens kvartsfinal i Vi i Femman blev en riktig rysare. I det rafflande Kungsbackaderby som deltävlingen utvecklats till visade femteklassarna på Kollaskolan och Särö Montessoriskola att de är bäst i länet.

Särö Montessoriskola vidare i Vi i Femman

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tävlingen inleddes med lite avslappnande småprat, lett av erfarne programledaren Per Qvarnström i SR P4 Halland. Men på bara några minuter utvecklades den direktsända kvartsfinalen i den prestigefulla kunskapstävlingen Vi i Femman till en riktig rysare.

Otroligt jämnt mellan lagen


Ställningen var otroligt jämn mellan de tävlande från Kollaskolan och Särö Montessoriskola.

I halvtid hade lagen samma poäng. Sedan lyckades Särö Montessoriskola visserligen kapa åt sig ledningen en stund.


Lia Dahl, Adrian Tall och deras kompisar i 5C på Kollaskolan kämpade väl. Men vid sista frågan tvingades de lämna ifrån sig segern. FOTO: Sveriges Radio P4 Halland.


Men femmorna från Kollaskolan kvitterade snabbt. Efter ett batteri snabbfrågor som Kollaskolans lag blixtsnabbt kapade åt sig ledde Särö plötsligt bara med två ynka poäng, igen.

Sista frågan avgjorde


Spänningen var olidlig, ända fram till sista frågan. Att femteklassarna i de båda lagen hör hemma i Vi i Femmans absoluta toppskikt rådde det inget som helst tvivel om.

Först vid den allra sista frågan avgjordes tävlingen. Efter att ha vågat svara redan på högsta tiopoängsnivån drog Särö Montessoriskola ifrån. Med 37 poäng mot 33 slog de Kollaskolans femteklassare på mållinjen.

Glädjen visste naturligtvis inga gränser. Nu väntar en minst lika krävande semifinal för Särös femmor, innan det är dags för FINAL!

Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar
KULTUR & NÖJE 2025-12-28 KL. 09:15
Premium

Enormt intresse när Anna Kärrdin lottar ut en hel bar

200 000 har sett inlägget på Instagram

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-29 KL. 10:13
Bottenkonkurrenten har bytt tränare

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.