NYHETER 2022-08-17 KL. 20:06

Samhällsbyggnadschef får gå

Av Christina Wagner

Emma Kjernald får sluta som samhällsbyggnadschef i Kungsbacka kommun. Kommunchef Malin Aronsson har tagit beslutet.

Samhällsbyggnadschef får gå
Emma Kjernald får sluta som samhällsbyggnadschef. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Kungsbacka-Posten som skriver om att Emma Kjernald får sluta. Beslutet ska bero på att kommunchef Malin Aronsson vill se en ny riktning och nytt ledarskap på chefspositionen.
– Vi har kommit överens om att det behövs ett nytt ledarskap på den posten. Det handlar om de utmaningar vi står inför. Där anser jag att det behövs en ny person. Emma har gjort ett jättebra jobb och byggt upp avdelningen, säger Malin Aronsson till tidningen.
Parterna ska ha nått en överenskommelse. Emma Kjernald lämnade sin tjänst redan i måndags, men har kvar den till mitten på november.







Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.