NYHETER 2022-04-25 KL. 19:00

Säljer motiv till förmån för Ukraina

Av Anton Lorentzson

Kungsbackakonstnären Karolina Palmér funderade på hur hon kunde hjälpa människor i Ukraina under rådande krig. Hon startade en kampanj där hon säljer ett tryckt motiv i A3-format. All vinst av försäljningen kommer gå till Rädda barnen och deras arbete för utsatta barn i Ukraina.

Säljer motiv till förmån för Ukraina
Karolina Palmér, Kungsbackakonstnären som just nu har en välgörenhetskampanj. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

"Livskraft". Så heter akvarellmålningen som Karolina Palmér just nu trycker upp och säljer till förmån för de utsatta barnen i Ukraina. Hon beskriver själv motivet som glatt och hoppfullt.

– I dessa tider ville jag välja ett motiv som ingav en känsla av tro och hopp. Den är väldigt färgglad men ändå harmonisk. Man kan ju bli lite deprimerad av allt som händer, så budskapet är att tro på det goda. Jag ville bidra och gör det genom att sälja det här motivet, säger Karolina Palmér.

Med sig på kampanjen har hon Sofia Åhman. Hon blev under pandemin hela Sveriges egna personliga tränare, när hon hade morgongymnastik i SVT, vilket fortfarande är igång. De två har tidigare samarbetat med varandra och Åhmans roll i den här kampanjen är mer eller mindre att marknadsföra.

– Hon når ut till så många fler än vad jag gör. Jag roddar allt, packar ordrar och skickar. Hon bidrar med att lägga ut inlägg om kampanjen på sociala medier så att det får en större spridning. Hon är väldigt behjälplig där, säger Karolina Palmér.

Kampanjen håller på fram till den 8 maj och i skrivande stund har duon samlat in drygt 30 000 kronor. Med ett par veckor kvar så hoppas Karolina Palmér på att få in lite mer pengar till insamlingen.

– Jag har väl inte satt något direkt mål. Självklart vore det roligt om det blir mer pengar, men jag tycker ända att det är en bra summa vi kommit upp i hittills. Jag är glad för alla ordrar som kommer in. Många tycker att det är en bra grej och jag tycker det är kul att man känner att man vill sätta upp det här motivet på sin vägg.

Vinsten går som tidigare skrivet till Rädda barnen. Hur mycket organisationen får återstår att se.

– Ja, vi får se hur mycket det landar på. Jag ville fokusera på barnen och jag känner att det är en seriös organisation, så det känns bra att kunna ge till dem, säger Karolina Palmér.



Sofia Åhman tillsammans med motivet "Livskraft". Foto: Privat


Från planta till företag – Mikaels heta hobby
NYHETER 2025-12-07 KL. 12:00
Premium

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Chilisåser ger maten ett lyft

TV-klipp och nyheter

Lösspringande hund på E6
2025-12-07 KL. 11:50

Lösspringande hund på E6

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 09:26
Sexuellt ofredande på krog
Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.