NYHETER 2022-04-25 KL. 19:00

Säljer motiv till förmån för Ukraina

Av Anton Lorentzson

Kungsbackakonstnären Karolina Palmér funderade på hur hon kunde hjälpa människor i Ukraina under rådande krig. Hon startade en kampanj där hon säljer ett tryckt motiv i A3-format. All vinst av försäljningen kommer gå till Rädda barnen och deras arbete för utsatta barn i Ukraina.

Säljer motiv till förmån för Ukraina
Karolina Palmér, Kungsbackakonstnären som just nu har en välgörenhetskampanj. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

"Livskraft". Så heter akvarellmålningen som Karolina Palmér just nu trycker upp och säljer till förmån för de utsatta barnen i Ukraina. Hon beskriver själv motivet som glatt och hoppfullt.

– I dessa tider ville jag välja ett motiv som ingav en känsla av tro och hopp. Den är väldigt färgglad men ändå harmonisk. Man kan ju bli lite deprimerad av allt som händer, så budskapet är att tro på det goda. Jag ville bidra och gör det genom att sälja det här motivet, säger Karolina Palmér.

Med sig på kampanjen har hon Sofia Åhman. Hon blev under pandemin hela Sveriges egna personliga tränare, när hon hade morgongymnastik i SVT, vilket fortfarande är igång. De två har tidigare samarbetat med varandra och Åhmans roll i den här kampanjen är mer eller mindre att marknadsföra.

– Hon når ut till så många fler än vad jag gör. Jag roddar allt, packar ordrar och skickar. Hon bidrar med att lägga ut inlägg om kampanjen på sociala medier så att det får en större spridning. Hon är väldigt behjälplig där, säger Karolina Palmér.

Kampanjen håller på fram till den 8 maj och i skrivande stund har duon samlat in drygt 30 000 kronor. Med ett par veckor kvar så hoppas Karolina Palmér på att få in lite mer pengar till insamlingen.

– Jag har väl inte satt något direkt mål. Självklart vore det roligt om det blir mer pengar, men jag tycker ända att det är en bra summa vi kommit upp i hittills. Jag är glad för alla ordrar som kommer in. Många tycker att det är en bra grej och jag tycker det är kul att man känner att man vill sätta upp det här motivet på sin vägg.

Vinsten går som tidigare skrivet till Rädda barnen. Hur mycket organisationen får återstår att se.

– Ja, vi får se hur mycket det landar på. Jag ville fokusera på barnen och jag känner att det är en seriös organisation, så det känns bra att kunna ge till dem, säger Karolina Palmér.



Sofia Åhman tillsammans med motivet "Livskraft". Foto: Privat


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 19:00
Per-Arne VM-debuterar som 75-åring
Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.