NYHETER 2022-05-27 KL. 12:00

Saga årets sommartema i rondellerna

Av Johanna Simonsson

Sommarblommorna har börjat pryda rondellerna i Kungsbacka tillsammans med sagofigurer, som är årets tema.
– Bland figurerna finns Mamma Mu, tjuren Ferdinand och lilla sjöjungfrun, säger parkarbetare Annika Svahn.

Saga årets sommartema i rondellerna
Parkarbetarna Annika Svanh och Johanna Lindgren pyntar en av rondellerna med sagofigurer och sommarblommor. Foto: Johanna Simonsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Annika Svahn är en av de parkarbetare som är med och spånar fram idéer till temat på sommarblommor varje år. Hon vill att alla ska kunna uppskatta rondellerna och tycker att årets temat bidrar till det.
– Det är alltid roligt om rondellerna kan tilltala barnen också.
Under onsdagen jobbade hon och kollegan Johanna Lindgren med att plantera blommor och sätta fast Pettson och Findus figurer i en av rondellerna på Varbergsvägen. Förutom två rondeller i centrala Kungsbacka, där arkitekter hjälper till, är det parkarbetarna själva som bestämmer hur de ska se ut och utför arbetet.
Varje rondell tar cirka två dagar att göra klart. Det är nio rondeller som ska få sommarblommor och sagofigurer, och allt ska stå klart innan den 17 juni.


15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-01-21 KL. 16:00
Krönika: Beredskap i alla lägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.