NYHETER 2022-09-15 KL. 11:45

Så ska satsningen på reningsverket räddas

Av Ronny Karlsson

Bättre rening men lägre kapacitet än planerat. Det är kommunens lösning för att få gå vidare med utbyggnaden av reningsverket vid Hammargård. Men om det nya förslaget också får nej förlorar man flera år i tid och projektet blir mycket dyrare.

Så ska satsningen på reningsverket räddas
Monica Neptun hoppas att kommunens nya förslag ska vara lösningen för en utbyggnads av reningsverket. Foto: JohannaSimonsson/Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var för två veckor sedan som Norra Halland avslöjade att Länsstyrelsen sade nej till kommunens förslag på en upprustning av reningsverket. Kapaciteten behöver ökas i takt med att befolkningen ökar, men Länsstyrelsen menar att djur- och växtlivet i Kungsbackafjorden skulle påverkas för mycket av utbyggnaden.
Miljöprövningsdelegationen kommer att avgöra ärendet under hösten, men Länsstyrelsen synpunkter väger tungt och nu har kommunen agerat för att om möjligt få i genom utbyggnaden.
– Vi ska skicka in ett svar där vi försöker att hitta en lösning. Det handlar om att vi får en ännu bättre rening, men att kapaciteten sänks en del, säger Monica Neptun (L), ordförande i nämnden för teknik.
Hon menar att även med den nya lösningen ska reningsverket kunna hantera det som krävs i kommunen.
– Det är inte så att vi slår i taket om två år, men på sikt behöver vi ha en lösning. Vi vill att det ska bli så rent som möjligt i vårt reningsverk och helst vill vi bygga något som kan användas under lång tid, säger Neptun.

Om det blir ett nej till utbyggnaden står det stora pengar på spel. Utbyggnaden av Hammargårds reningsverk skulle kosta ungefär en halv miljard, men övriga lösningar innebär helt andra investeringar.
Vid ett nej kan det bli aktuellt med antingen ett nytt reningsverk vid Ysby, en utbyggnad i Lerkil, eller att det byggs ett avloppstub som leder vattnet längre ut i havet. Samtliga alternativ landar betydligt högre i kostnad, troligen kommer man inte under en miljard kronor.
– Om vi skulle välja tuben så krävs det nya tillstånd också. Då ska Vattenmyndigheten kopplas in. Vi kan räkna med att få vänta 3-4 år, säger Neptun.
Nu väntar en nervös väntan fram till att Miljöprövningsdelegationen kommer med sitt beslut under hösten.


Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

TV-klipp och nyheter

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen
2025-12-04 KL. 19:24
Premium

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen

Då flyger försvarets gran över stan
2025-12-04 KL. 10:57
Premium

Då flyger försvarets gran över stan

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 13:30
Värvar anfallare från lokalkonkurrent
Premium | NYHETER 2025-12-04 KL. 10:57
Då flyger försvarets gran över stan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.