Veckan kommer bjuda på mycket moln i Kungsbacka, men även solen ser ut att titta fram relativt ofta.
Måndagskvällen kommer bjuda på sol och temperaturer upp till 19 grader, enligt SMHIs prognos. Framåt klockan 20 kan molnen komma fram lite mer.
Tisdagen inleds med växlande molnighet och efter klockan 11 ser det ut att bli få solchanser. Temperaturen varierar mellan 12 och 18 grader.
Däremot på onsdagen väntas solen vara framme desto mer. SMHI spår att det ska vara växlande molnighet ändå från klockan 07 på morgonen. Som mest kan det bli upp till 20 grader varmt.
Under augustis sista dag kommer det däremot komma regn som ser ut att hålla i sig större delen av dagen.
Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler
"Låt det här få lägga sig litegrann"
Politikerna oense om central enhet
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.





