NYHETER 2021-09-29 KL. 14:52

S-veteranen jublar över partiledarvalet

Nu står det klart. Magdalena Andersson nomineras som ny partiledare för Socialdemokraterna.
– Jag har tänkt hela tiden att nu är det dags för Magdalena Andersson. Inte för att hon är kvinna utan för att hon är duktig, säger Kungsbackapolitikern Maj-Britt Rane Andersson (S).

S-veteranen jublar över partiledarvalet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


På en presskonferens på onsdagen meddelades att den nuvarande finansministern Magdalena Andersson sagt ja till att ta över som partiordförande för Socialdemokraterna. Socialdemokraternas Maj-Britt Rane Andersson, andre vice ordförande i nämnden för Vård och Omsorg, har 40 års erfarenhet inom politiken. Hon har följt Magdalena Andersson länge och har även träffat henne personligen.

– Jag tycker att hon är väldigt duktig och väldigt bra. Jag såg debatten mellan henne och Ulf Kristersson och tänkte då att här är en som kan debattera och en som kan svara på frågorna från journalisterna. Hon är väldigt tydlig och det saknar man hos politiker. Hon har också lång erfarenhet, inte bara i riksdagen som minister utan har också arbetat i Europa. Hon har en bredd som jag tror kan göra att det blir lättare för henne, säger Maj-Britt Rane Andersson.

Vad tänker du kring att Sverige för första gången kan få en kvinnlig statsminister?  

– Jag tyckte att det skulle bli en kvinna redan när Mona Sahlin var aktuell, men så blev det inte. Men nu är det dags. Jag hoppas att det blir så att hon blir statsminister, säger Maj-Britt Rane Andersson.

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul
2025-12-24 KL. 08:35

Veterinären: Så skyddar du ditt djur under jul

Julprodukter kan vara farliga för våra fyrbenta vänner

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa
NYHETER 2025-12-22 KL. 19:52

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

"Det har varit svårt för mig att känna att jag har gjort tillräckligt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.