Två av tre pojkar som rymde från ett Sis-hem under söndagskvällen greps på centralstation under måndagsmorgon. Den tredje är fortfarande på fri fot enligt polisens presstalesperson.
Den eftersökte är fortfarande på fri fot under måndagskvällen.
– Så vitt jag vet så är han inte gripen, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson.
Det var vid 23-tiden på söndagskvällen som de tre pojkarna försvann från Fagareds Sis-hem i Lindome. Enligt Göteborgs-Posten ska de tre ha slagit sönder en dörr och sedan försvunnit från hemmet.
När polis kom till hemmet kunde man konstatera att trion redan var försvunnen.
Under måndagsmorgonen hittades två av pojkarna på Göteborgs centralstation, men en av pojkarna är fortfarande på fri fot.
– De hölls kvar av väktare tills vi kom till platsen. Den tredje personen är efterlyst och vi hoppas förstås kunna hitta även honom, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.
Utöver rymningen är de tre nu misstänkta för skadegörelse av den dörr som gjordes sönder vid rymningen.
Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal
✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.



