Blåsigt och snörisk. Med start under tisdagskvällen kan det bli besvärliga dagar i trafiken, så det är läge att ta det extra försiktigt.
Så här långt har Kungsbacka varit ganska förskonat från minusgrader och oväder. Men med start under tisdagskvällen kan det bli minusgrader och kanske en del snö. Sedan väntar en onsdag där det mycket väl kan bli mer snö i våra trakter.
– I morgon onsdag passerar ett omfattande lågtryck med tillhörande snöfall österut över landet tillsammans med friska eller hårda vindbyar omkring syd vilket kan ge besvärligt väglag på en del håll. Det följs av mildare luft och över Götaland och delar av Sveland övergår snöfallet i regn och plusgrader, kommenterar SMHI:s meteorolog Lisa Frost.
Under torsdagen ska det sedan bli mildare, men redan till helgen kommer temperaturerna att dra sig ner mot nollstrecket igen.
SMHI har också utfärdat en gul vädervarning för hård blåst i de norra delarna av Halland. Det handlar då om vindar från väst eller nordväst på uppemot 20 sekundmeter.
Äldre upprörda över chockbesked utan dialog
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


