Kungsbackabon ringde SOS Alarm och meddelade att en person var avliden och att det pågick en gisslantagning. Problemet var att inget stämde och inringaren åtalas nu för falskt larm.
Det var i maj i år som mannen, som är i 55-årsåldern, ringde till SOS Alarm. Under samtalet uppgav han att en person hade beskjutits och var avliden på en adress i centrala Kungsbacka. Han uppgav också att någon person hade tagits som gisslan.
Polis kallades förstås till platsen men då visade det sig att inget av det som mannen uppgett stämde. Polisen fick vända tillbaka, men för inringaren tar det hela inte slut där.
Nu åtalas han nämligen för falskt larm då han lämnat oriktiga uppgifter till SOS Alarm. I bevisningen finns bland annat en ljudfil på 13 minuter, där mannen lämnar uppgifter och polisen åker till platsen.
Splittringen av bolaget får nu drastiska följder
Simon Ryfors fick tänka om när Tre Kronor kallade
Har tagits ut i landslaget för första gången
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.




