Räddningstjänsten har larmats ut till Bräckaviken på grund av glöd i något slags cementrör på platsen.
Larmet kom vid 20-tiden på måndagskvällen. Det är utomhus vid Bräckaviken i Fjärås som någon ska ha sett glöd i något slags cementrör. Räddningstjänsten åkte till platsen, men kunde snabbt vända.
– Det var glöd från någon grillning så vi la vatten på, säger Micael Olsson, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.
"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"
✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



