Räddningstjänsten har larmats ut till Bräckaviken på grund av glöd i något slags cementrör på platsen.
Larmet kom vid 20-tiden på måndagskvällen. Det är utomhus vid Bräckaviken i Fjärås som någon ska ha sett glöd i något slags cementrör. Räddningstjänsten åkte till platsen, men kunde snabbt vända.
– Det var glöd från någon grillning så vi la vatten på, säger Micael Olsson, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.
OBK skickade även en passning till rivalen
SOS-operatörerna om utmaningarna med att hantera människor i kris
Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.



