Klik venligst
NYHETER 2025-03-10 KL. 20:08

Räddningstjänsten larmades ut – var glöd efter grillning

Av Julia Sandstén Vikberg

Räddningstjänsten har larmats ut till Bräckaviken på grund av glöd i något slags cementrör på platsen.

Räddningstjänsten larmades ut – var glöd efter grillning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom vid 20-tiden på måndagskvällen. Det är utomhus vid Bräckaviken i Fjärås som någon ska ha sett glöd i något slags cementrör. Räddningstjänsten åkte till platsen, men kunde snabbt vända.

– Det var glöd från någon grillning så vi la vatten på, säger Micael Olsson, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.



Klik venligst
Stor intervju med tv-stjärnan
KULTUR & NÖJE 2026-09-08 KL. 20:00
Premium

Stor intervju med tv-stjärnan

Carina Bergfeldt om:

✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.