NYHETER 2025-03-10 KL. 20:08

Räddningstjänsten larmades ut – var glöd efter grillning

Av Julia Sandstén Vikberg

Räddningstjänsten har larmats ut till Bräckaviken på grund av glöd i något slags cementrör på platsen.

Räddningstjänsten larmades ut – var glöd efter grillning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom vid 20-tiden på måndagskvällen. Det är utomhus vid Bräckaviken i Fjärås som någon ska ha sett glöd i något slags cementrör. Räddningstjänsten åkte till platsen, men kunde snabbt vända.

– Det var glöd från någon grillning så vi la vatten på, säger Micael Olsson, larm- och ledningsoperatör vid Räddningstjänsten Storgöteborg.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.