NYHETER 2021-11-14 KL. 18:00

Rabatt ska locka resenärer

Av Christina Nordwall

Hallandstrafiken vill locka tillbaka sina resenärer. En rejäl rabatt ska få fler att välja buss och tåg.

Rabatt ska locka resenärer
Resdags. Hallandstrafiken vill få fler att åka kollektivt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många som haft möjlighet har valt att använda bilen under pandemin. Men nu är det dags att börja resa kollektivt. Det menar Hallandstrafiken som vill uppmuntra hallänningarna att ta steget ombord för miljön, klimatet och Hallands skull.
– Vi hoppas få fler hallänningar att resa hållbart och hoppas samtidigt att man upptäcker fler fördelar med att resa med oss, säger Yasmine Möllerström-Henstam, kommunikationschef på Hallandstrafiken i ett pressmeddelande.

Inom Halland

Mellan den 15 och 28 november ges 25 procent på biljetter inom Halland. Den gäller på enkel-, 24-timmars-, 10x24-timmars-, 30-dagars- och 365-dagarsbiljetter. Rabatten läggs ovanpå andra eventuella rabatter och gäller vid köp på Hallandstrafikens försäljningsställen. Vid resor utanför Halland ges rabatt på den del av resan som sker i Halland.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-03-07 KL. 12:22
Frillesås reservplan till avslutningen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.