NYHETER 2021-11-14 KL. 18:00

Rabatt ska locka resenärer

Av Christina Nordwall

Hallandstrafiken vill locka tillbaka sina resenärer. En rejäl rabatt ska få fler att välja buss och tåg.

Rabatt ska locka resenärer
Resdags. Hallandstrafiken vill få fler att åka kollektivt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många som haft möjlighet har valt att använda bilen under pandemin. Men nu är det dags att börja resa kollektivt. Det menar Hallandstrafiken som vill uppmuntra hallänningarna att ta steget ombord för miljön, klimatet och Hallands skull.
– Vi hoppas få fler hallänningar att resa hållbart och hoppas samtidigt att man upptäcker fler fördelar med att resa med oss, säger Yasmine Möllerström-Henstam, kommunikationschef på Hallandstrafiken i ett pressmeddelande.

Inom Halland

Mellan den 15 och 28 november ges 25 procent på biljetter inom Halland. Den gäller på enkel-, 24-timmars-, 10x24-timmars-, 30-dagars- och 365-dagarsbiljetter. Rabatten läggs ovanpå andra eventuella rabatter och gäller vid köp på Hallandstrafikens försäljningsställen. Vid resor utanför Halland ges rabatt på den del av resan som sker i Halland.


TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.