Klik venligst
NYHETER 2021-11-14 KL. 18:00

Rabatt ska locka resenärer

Av Christina Nordwall

Hallandstrafiken vill locka tillbaka sina resenärer. En rejäl rabatt ska få fler att välja buss och tåg.

Rabatt ska locka resenärer
Resdags. Hallandstrafiken vill få fler att åka kollektivt. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Många som haft möjlighet har valt att använda bilen under pandemin. Men nu är det dags att börja resa kollektivt. Det menar Hallandstrafiken som vill uppmuntra hallänningarna att ta steget ombord för miljön, klimatet och Hallands skull.
– Vi hoppas få fler hallänningar att resa hållbart och hoppas samtidigt att man upptäcker fler fördelar med att resa med oss, säger Yasmine Möllerström-Henstam, kommunikationschef på Hallandstrafiken i ett pressmeddelande.

Inom Halland

Mellan den 15 och 28 november ges 25 procent på biljetter inom Halland. Den gäller på enkel-, 24-timmars-, 10x24-timmars-, 30-dagars- och 365-dagarsbiljetter. Rabatten läggs ovanpå andra eventuella rabatter och gäller vid köp på Hallandstrafikens försäljningsställen. Vid resor utanför Halland ges rabatt på den del av resan som sker i Halland.


Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.