Under natten mot lördag upptäcktes en driftstörning i Ica-banken där bland annat kortbetalningar påverkades.
Driftstörningen orsakade även problem för den som ville logga in på hemsida och app, men även betalningar med kort i Ica-butikerna och på Apotek Hjärtat, enligt Jenny Gerdes, presskontakt på Icabanken.
Vid 14-tiden på lördagen meddelade Icabanken på sin Facebooksida att problemet var åtgärdat och att allt fungerade som vanligt igen.
"98 procent av alla vi möter är positiva"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.