NYHETER 2026-02-09 KL. 17:30

Priset på el stiger – högsta dygnspriset på länge

Av Anton Bergenkull Lorentzson

Priset på el i elområde 3, som Kungsbacka kommun tillhör, stiger på tisdagen. Priset imorgon är det högsta sedan den 25 november förra året.

Priset på el stiger – högsta dygnspriset på länge
Elpriset stiger på tisdagen. Genrefoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Imorgon, tisdag den 10 februari, stiger priset på el i elområde 3. Det skriver nyhetsbyrån Newsworthy. Dygnspriset landar på 2,05 kronor per kilowattimme på den nordiska elbörsen Nordpool. Det är det högsta dygnspriset sedan den 25 november förra året. Bara jämfört med idag, måndag, så stiger priset med 0,49 kronor per kilowattimme.

Har man ett timdebiterat avtal så betalar man som mest mellan klockan 10 och 11 då timpriset är som högst, 3,47 kronor per kilowattimme.

Räknar man dessutom in energiskatt och moms kostar en kilowattimme 4,84 kronor under den dyraste timmen.

Snittet den senaste månaden för dygnspriset på el har legat på 1,20 kronor per kilowattimme.



Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus
NYHETER 2026-04-02 KL. 12:15
Premium

Svängning: Lokal för äldre kvar på Kyvikshus

Nytt förslag ska presenteras på tisdag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.