NYHETER 2022-06-27 KL. 07:30

Populära loppisen i Åsa lever vidare

Av Johanna Simonsson

Den årliga populära loppisen i Åsa som tidigare drevs av Lions Club Åsa går inte i graven med föreningen. Loppisen kommer nu leva vidare med Åsa IF Bordtennis.
– Det känns jättespännande. Det är en fyrtioårig tradition som vi ska försöka driva vidare, säger Tommy Myrving, ordförande för Åsa IF Bordtennis.

Populära loppisen i Åsa lever vidare
Loppisen i Åsa har tidigare drivits av Lions Club Åsa i 40 år. Foto: Privat.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I början av året stod det klart att Lions Club Åsa lägger ner sin verksamhet.
– Åsa IF frågade Lions om vi fick ta hand om loppisen och de var glada att den kunde leva vidare, säger Tommy Myrving.
De senaste tre åren har det till följd av pandemin inte blivit någon loppis, men lördagen den 30:e juli mellan klockan 13-15 kommer loppisen återigen hållas på Åsas idrottsplats och vinsten går i år till ungdomarna i Åsa IFs bordtennissektion.
Loppisen brukar dra mängder med folk och Tommy Myrving har själv besökt loppisen.
– Innan det öppnade så gick alla runt utanför och spanade in vad de ville ha och när grindarna öppnades spurtade alla in. Det var ett enormt tryck och jätteroligt.
Hur mycket folk det kommer i år tycker Tommy Myrving är svårt att veta, men han ser två scenarier framför sig.
– Antingen så kommer det inte jättemycket folk eftersom det inte varit loppis på tre år och det kanske tar ett tag att få igång trycket igen. Eller så kommer det hur mycket folk som helst för att de längtat och väntat. Men jag tror vi kommer få en indikation för intresset under insamlingsdagarna.
Lördagarna den 2:e, 9:e och 16:e juli kan den som vill skänka saker till loppmarknaden lämna in det mellan klockan 12-15 på parkeringen vid bensinmacken ST1 i Åsa och då tror Tommy Myrving att de kan få en indikation för hur stort intresset är.
– Jag hoppas det blir så att borden töms. Att alla sakerna får ett andra liv hos någon annan och inte bara slängs. Sen hoppas jag också att vi får in lite pengar till bordtennissektionen.
Tommy säger att det är mycket jobb med att planera och arrangera loppmarknaden men att han ser fram emot det.
– Lions har gjort det väldigt bra i alla år och jag har stor respekt för det och vill att loppmarknaden ska leva vidare. Även om det är mycket jobb så gör jag det med glädje. Vi kommer även få lite hjälp från tidigare Lions Club Åsa medlemmar under loppmarknaden, och då lever ju traditionen vidare ännu mer.



Loppisen är väldigt omtyckt och när grindarna öppnas spurtar människor in. Foto: Privat


TV-klipp och nyheter

Välbesökt förskolevernissage på Fyren
2025-04-25 KL. 18:30
Premium

Välbesökt förskolevernissage på Fyren

Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år
KULTUR & NÖJE 2025-04-24 KL. 21:00
Premium

Rockförening väcks till liv på nytt efter 30 år

Ska ge lokala band chansen att spela live i Kungsbacka

Möt Kungsbacka GK:s nya pro
SPORT 2025-04-24 KL. 19:00
Premium

Möt Kungsbacka GK:s nya pro

Tipsen för medelgolfaren att spara slag

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare
NYHETER 2025-04-24 KL. 16:00
Premium

Svårläkta skador efter vitt snus oroar forskare

Vitt snus kan orsaka långvariga inflammationer

Rekordjakt för Kungsbackaloppet
SPORT 2025-04-24 KL. 14:00
Premium

Rekordjakt för Kungsbackaloppet

Inget besked om sanktionspengar
NYHETER 2025-04-24 KL. 08:15
Premium

Inget besked om sanktionspengar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.