Klik venligst
NYHETER 2022-06-27 KL. 07:30

Populära loppisen i Åsa lever vidare

Av Johanna Simonsson

Den årliga populära loppisen i Åsa som tidigare drevs av Lions Club Åsa går inte i graven med föreningen. Loppisen kommer nu leva vidare med Åsa IF Bordtennis.
– Det känns jättespännande. Det är en fyrtioårig tradition som vi ska försöka driva vidare, säger Tommy Myrving, ordförande för Åsa IF Bordtennis.

Populära loppisen i Åsa lever vidare
Loppisen i Åsa har tidigare drivits av Lions Club Åsa i 40 år. Foto: Privat.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I början av året stod det klart att Lions Club Åsa lägger ner sin verksamhet.
– Åsa IF frågade Lions om vi fick ta hand om loppisen och de var glada att den kunde leva vidare, säger Tommy Myrving.
De senaste tre åren har det till följd av pandemin inte blivit någon loppis, men lördagen den 30:e juli mellan klockan 13-15 kommer loppisen återigen hållas på Åsas idrottsplats och vinsten går i år till ungdomarna i Åsa IFs bordtennissektion.
Loppisen brukar dra mängder med folk och Tommy Myrving har själv besökt loppisen.
– Innan det öppnade så gick alla runt utanför och spanade in vad de ville ha och när grindarna öppnades spurtade alla in. Det var ett enormt tryck och jätteroligt.
Hur mycket folk det kommer i år tycker Tommy Myrving är svårt att veta, men han ser två scenarier framför sig.
– Antingen så kommer det inte jättemycket folk eftersom det inte varit loppis på tre år och det kanske tar ett tag att få igång trycket igen. Eller så kommer det hur mycket folk som helst för att de längtat och väntat. Men jag tror vi kommer få en indikation för intresset under insamlingsdagarna.
Lördagarna den 2:e, 9:e och 16:e juli kan den som vill skänka saker till loppmarknaden lämna in det mellan klockan 12-15 på parkeringen vid bensinmacken ST1 i Åsa och då tror Tommy Myrving att de kan få en indikation för hur stort intresset är.
– Jag hoppas det blir så att borden töms. Att alla sakerna får ett andra liv hos någon annan och inte bara slängs. Sen hoppas jag också att vi får in lite pengar till bordtennissektionen.
Tommy säger att det är mycket jobb med att planera och arrangera loppmarknaden men att han ser fram emot det.
– Lions har gjort det väldigt bra i alla år och jag har stor respekt för det och vill att loppmarknaden ska leva vidare. Även om det är mycket jobb så gör jag det med glädje. Vi kommer även få lite hjälp från tidigare Lions Club Åsa medlemmar under loppmarknaden, och då lever ju traditionen vidare ännu mer.



Loppisen är väldigt omtyckt och när grindarna öppnas spurtar människor in. Foto: Privat


Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”
2026-10-21 KL. 17:51
Premium

Ridklubben sågar rapporten: ”Gör om, gör rätt”

Frillesås Rid- och Körklubb tvingades lämna tillbaka 5,8 miljoner

Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen
2026-10-21 KL. 19:30
Premium

Humorduon sätter fruarna i centrum i nya showen

"Relationen kan kännas som att delta i en frågesport på teve"

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken
2026-10-21 KL. 17:30
Premium

Möt lokala talangerna i årets TV-pucken

✔ Skiftade position ✔ Flyttade till Skåne ✔ Tagit steget in i storklubben

Åklagaren: Det handlade stora polisinsatsen om
NYHETER 2026-10-19 KL. 19:00

Åklagaren: Det handlade stora polisinsatsen om

Nu läggs ärendet ner