NYHETER 2024-11-08 KL. 14:34

Politiker döms – får betala 1200 kronor för två drycker

Av Ronny Karlsson

Den kvinnliga politikern stal smoothies för 58 kronor i en butik i Kungsbacka. Nu döms hon för två fall av ringa stöld och får böter på 1200 kronor.

Politiker döms – får betala 1200 kronor för två drycker
Kvinnan döms för stöld av två smotthies i en butik i Kungsbacka. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid två tillfällen i november i fjol som kvinnan drack upp smoothies i en butik i Kungsbacka. Värdet på de båda dryckerna var totalt 58 kronor.

Personalen i butiken har uppgett att de under en period lagt märke till tomma förpackningar inne i butiken och vid det andra tillfället konfronterades kvinnan av personal när hon var på väg att lämna butiken.

Kvinnan har i förhör berättat att hon mådde dåligt under den aktuella perioden och att hon bara har svaga minnesbilder av vad som hänt.

Tingsrätten konstaterar att de övervakningsfilmer som finns visar att det är kvinnan som tagit dryckerna och nu döms hon för två fall av ringa stöld.

De båda dryckerna blir därmed rejält mycket dyrare, då kvinnan får betala 1200 kronor i böter.

Kvinnan är aktiv i ett politiskt parti i Kungsbacka, men sitter inte med i fullmäktige eller någon av nämnderna.



Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet
KULTUR & NÖJE 2026-06-09 KL. 20:00
Premium

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet

Berättar om hårförändringen som väckte uppmärksamhet och kopplingen till Sonja Aldén

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.