NYHETER 2022-08-16 KL. 14:06

Polisen utreder runt 10 sexuella ofredanden mot barn

Av Julia Sandstén Vikberg

Runt 10 fall av sexuella ofredanden mot barn har anmälts i Kungsbacka kommun. Senast i torsdags ska ett barn i Kolla ha utsatts. Nu utreds om det finns ett samband mellan gärningarna.

Polisen utreder runt 10 sexuella ofredanden mot barn

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare skrivit om en rad sexuella ofredanden mot barn som skett under sommaren. I mitten av juni anmäldes att en 12-årig flicka blivit överfallen och utsatt för ett grovt våldtäktsförsök av en man i Hammerö. I slutet av juli anmäldes ett sexuellt ofredande mot en flicka i Onsala och på onsdagen förra veckan ska ett barn blivit sexuellt ofredad i närheten av Åsa Gårdsskola. Det senaste sexuella ofredandet som anmälts ska ha inträffat torsdagen förra veckan.
– Det var ett barn i Kolla som var på väg hem, men jag har inga detaljer i övrigt i det fallet, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.
Enligt honom har totalt runt tio fall av sexuella ofredanden mot barn anmälts i Kungsbacka kommun.
– En del av anmälningarna är händelser som har skett under våren men som är anmälda nu och en del fall har skett i närtid. Anmälningar handlar om fall i huvudsak i Åsa, Kolla, Onsala och Hammerö, säger Fredrik Svedemyr.
Misstänker man samband mellan händelserna?
– Det är naturligtvis inget som kan uteslutas, men inte heller något som jag kan bekräfta. Men vi kollar på om det kan finnas samband, säger Fredrik Svedemyr.
Finns det likheter mellan händelserna?
– Jag har inte alla detaljer från alla dessa runt tio utredningar och kan inte uttala mig om det finns något specifikt modus eller andra likheter, säger Fredrik Svedemyr.
Finns det signalement på gärningspersonen/personerna?
– Vi jobbar utifrån de uppgifter vi har men jag har inget signalement att gå ut med nu. Jag har ingen uppfattning om det är en eller flera gärningspersoner, säger Fredrik Svedemyr.
Han uppmanar allmänheten att kontakta polisen om man har tips.
– Vi är intresserade av iakttagelser från allmänheten. Om man har sett något som avviker från normalbilden, någon person som har ett avvikande beteende eller uppehåller sig på ett ställe som inte är naturligt att vistas på kan man tipsa polisen om det. Det är även bra om man som förälder pratar med sina barn om det här och om att man aldrig ska följa med en okänd person, säger Fredrik Svedemyr.


TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.