NYHETER 2022-08-09 KL. 09:49

Polisen utreder dödsolyckan på E6

Av Julia Sandstén Vikberg

Mannen körde in i släpet till en lastbil framför honom. Han dog direkt. Polisen utreder nu dödsolyckan på E6:an under måndagen.

Polisen utreder dödsolyckan på E6

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 10-tiden på måndagen inträffade trafikolyckan mellan en lastbil och en personbil på påfarten till Varla. Polisen var inledningsvis förtegen om skadeläget för inblandade i olyckan men gick på kvällen ut med att föraren av personbilen, en man född -84 som var hemmahörande i Göteborg, dog på direkten.
– Han körde in i släpet på framförande lastbil. Han avled på plats, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.
Mannens anhöriga är underrättade.

Polisen utreder nu omständigheterna kring olyckan. I nuläget rubricerar polisen händelsen som vårdslöshet i trafik, men enligt Ulf Eriksson behöver det inte betyda att man misstänker att någon har begått ett brott.
– Man behöver rubricera det som ett brott för att få tillgång till tvångsmedel, kunna ta fordon i beslag och den biten, säger han.

Läs mer: Krock på E6 – en person avliden


Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.