Polisen jobbar fortfarande intensivt med att hitta en förklaring till den explosion som skedde i centrala Kungsbacka i mitten av maj. Ingen misstänkt finns ännu, men polisen väntar på svar från en del tekniska undersökningar.
Det var natten till den 15 maj som det skedde en explosion i ett trapphus på Kyrkogatan i Kungsbacka. Händelsen fick stor uppmärksamhet och nationella bombskyddet samt polisens forensiker försöker att söka förklaringar.
Men än så länge, snart tre veckor efter explosionen finns ingen misstänkt, och heller ingen förklaring till det hela.
– Vi har hållit förhör och även en del fördjupade förhör, men det har ännu inte framkommit varför det skedde. Vi har heller inte hittat någon hotbild mot någon person, säger lokalpolisområdeschefen Krister Adolfsson.
En hel del arbete lades ner efter sprängningen och polisen hoppas kunna hitta svar via de tekniska undersökningar som gjordes.
– Vi har inte fått alla svar där ännu, vi avvaktar en del svar, säger Adolfsson.
Han ser inte det faktum att det gått nästan tre veckor som ett problem för utredningen.
– Nej egentligen inte. Anledningen till varför detta skedde finns ju där någonstans.
Ingen person skadades i samband med explosionen, men trapphuset och även en lägenhet fick skador.
FBK-spelarens lillasyster vittnade om sexismen i domarskåret
23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.