Klik venligst
NYHETER 2024-02-27 KL. 07:31

Polis fick ta hand om ungdomsgäng

Av Ronny Karlsson

Polis fick rycka ut efter att ett ungdomsgängs ställde till med problem under måndagskvällen. Enligt en inringare ska man ha vandaliserat och smällt smällare vid bostäder i Tölö.

Polis fick ta hand om ungdomsgäng
Polis fick rycka ut efter en anmälan om ett ungdomsgäng som ställde till med problem i Tölö. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 20.30 på måndagskvällen som polisen fick in samtalet. En patrull åkte till platsen i Tölö för att reda ut vad som hade hänt.

– Det var lite spänt läge och vi var där för att det inte skulle bli stökigt, säger polisen presstalesperson August Brandt.

Flera ungdomar kontrollerades, men det gjordes aldrig någon anmälan om brott. Polisen tog i stället kontakt med vårdnadshavare för att berätta om vad som hänt.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.