Polis fick rycka ut efter att ett ungdomsgängs ställde till med problem under måndagskvällen. Enligt en inringare ska man ha vandaliserat och smällt smällare vid bostäder i Tölö.
Det var vid 20.30 på måndagskvällen som polisen fick in samtalet. En patrull åkte till platsen i Tölö för att reda ut vad som hade hänt.
– Det var lite spänt läge och vi var där för att det inte skulle bli stökigt, säger polisen presstalesperson August Brandt.
Flera ungdomar kontrollerades, men det gjordes aldrig någon anmälan om brott. Polisen tog i stället kontakt med vårdnadshavare för att berätta om vad som hänt.
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.

