Polis fick rycka ut efter att ett ungdomsgängs ställde till med problem under måndagskvällen. Enligt en inringare ska man ha vandaliserat och smällt smällare vid bostäder i Tölö.
Det var vid 20.30 på måndagskvällen som polisen fick in samtalet. En patrull åkte till platsen i Tölö för att reda ut vad som hade hänt.
– Det var lite spänt läge och vi var där för att det inte skulle bli stökigt, säger polisen presstalesperson August Brandt.
Flera ungdomar kontrollerades, men det gjordes aldrig någon anmälan om brott. Polisen tog i stället kontakt med vårdnadshavare för att berätta om vad som hänt.
✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.


