En minderårig avvek från HVB-hemmet i Kungsbacka. Uppdraget var att utföra ett mord i Stockholm. Nu åtalas flera andra personer för händelsen där en person blev mördad.
Det är P4 Halland som berättar om smitningen från ett HVB-hem i Kungsbacka. Det hela ska ha skett i fjol och pojken var under 15 år när han tog sig ut från hemmet.
Pojkens uppdrag ska ha varit att utföra ett mord på uppdrag av Foxtrot-nätverket på en plats i Stockholm.
Nu har händelsen lett till åtal och flera personer misstänks för grova brott som mord, mordförsök och grova vapenbrott.
Pojken som smet från hemmet i Kungsbacka blir inte åtalad, då han var under 15 år. Förundersökningen har visat att det finns starka bevis för att pojken varit inblandad i mordet.
Artikeln uppdateras.
Norra Halland hängde med på första kastet för i år
"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"
Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus
Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet
Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.






