En pojke i 16-årsåldern ska ha blivit misshandlad av en okänd gärningsperson under natten.
Det var vid 01-tiden under natten till söndagen som en pojke ska ha blivit misshandlad av en okänd gärningsperson i närheten av Kapareskolan i Onsala.
– En okänd gärningsperson har slagit honom i ansiktet. Pojken har svimmat och fallit till marken, säger Per-Alexander Treptow, stationsbefäl i Varberg.
Pojken ska ha fått mindre skador, men inget allvarligre. Han behövde inte föras till sjukhus. Vad som har föranlett misshandeln är i nuläget oklart.
Äldre upprörda över chockbesked utan dialog
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


