Två pojkar på elsparkcykel blev under söndagen påkörda av en bilist. En av pojkarna fick föras till sjukhus.
Det var strax före 16-tiden på söndagen som polisen fick in larmet via SOS Alarm. Det handlade om en bilist som kört på två pojkar på elsparkcykel.
Olyckan inträffade på Hedebrovägen och såväl polis som ambulans åkte till platsen.
På platsen konstaterades att en av pojkarna behövde vård och han fördes till sjukhus.
– Det var oklart skadeläge på pojken under söndagskvällen, säger Jennifer Last, polisens presstalesperson.
Nu inleds också en utredning där föraren av bilen är misstänkt för vållande av kroppsskada samt för ej iakttagen väjningsplikt.
"Jag kommer att sakna många"
I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.