NYHETER 2024-11-09 KL. 19:40

Personbil körde ner i dike – räddningstjänst på plats

Av Linnea Andersson

En singelolycka har under lördagskvällen inträffat på Sätilavägen. Räddningstjänst och ambulans är på plats.

Personbil körde ner i dike – räddningstjänst på plats

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var klockan 19 på lördagen som singelolyckan inträffade på Sätilavägen öster om Fjärås. En personbil har kört ner i diket och blockerar delar av vägen. Räddningstjänsten är framme på platsen.

– Bilen ska ligga på sidan i diket. När räddningstjänsten kom fram var alla ute ur bilen, säger Anders Helmborn som är larm- och ledningsoperatör.

Klockan 19.30 finns ännu ingen prognos på när arbetet med att få undan bilen är färdigt.

Även ambulans är på plats vid Sätilavägen.



Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Stsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

TV-klipp och nyheter

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka
2026-07-30 KL. 18:00
Premium

Citys mål – topp tre i serien och bäst i Kungsbacka

Så är läget i lokala lagen inför hösten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.