Klik venligst
NYHETER 2024-09-04 KL. 10:58

Personbil körde av vägen – en till sjukhus

Av Johanna Simonsson

En person har förts till sjukhus efter att ha kört av vägen under onsdagsförmiddagen.

Personbil körde av vägen – en till sjukhus
Räddningstjänsten larmades till en singelolycka vid Göteborgsvägen under onsdagsförmiddagen. Foto: Linnea Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Räddningstjänsten fick in ett larm om en singelolycka strax efter halv 11 på onsdagsförmiddagen. En personbil med släp hade kört av vägen. Olyckan skedde i korsningen mellan Älvsåkersvägen och Göteborgsvägen och räddningstjänsten stängde av vägen i södergående riktning. Även ambulans och polis kallades till platsen. Enligt SOS Alarm har en person förts till sjukhus i ambulans.

– Enligt räddningstjänsten hade föraren smärta i bröstet men var kontaktbar, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson för Polisen i region Väst.

Klockan 11.40 hade räddningstjänsten lämnat platsen.



Klik venligst
Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | DEBATT 2026-04-26 KL. 13:00
Låg dödlighet i KOL för hallänningar
Premium | NYHETER 2026-04-25 KL. 17:45
Punkbandet GLO gör comeback på LP

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.