NYHETER 2024-09-04 KL. 10:58

Personbil körde av vägen – en till sjukhus

Av Johanna Simonsson

En person har förts till sjukhus efter att ha kört av vägen under onsdagsförmiddagen.

Personbil körde av vägen – en till sjukhus
Räddningstjänsten larmades till en singelolycka vid Göteborgsvägen under onsdagsförmiddagen. Foto: Linnea Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Räddningstjänsten fick in ett larm om en singelolycka strax efter halv 11 på onsdagsförmiddagen. En personbil med släp hade kört av vägen. Olyckan skedde i korsningen mellan Älvsåkersvägen och Göteborgsvägen och räddningstjänsten stängde av vägen i södergående riktning. Även ambulans och polis kallades till platsen. Enligt SOS Alarm har en person förts till sjukhus i ambulans.

– Enligt räddningstjänsten hade föraren smärta i bröstet men var kontaktbar, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson för Polisen i region Väst.

Klockan 11.40 hade räddningstjänsten lämnat platsen.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 14:11
Anfallaren lämnar mitt under säsongen
Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 12:22
Jeremejeff uppges klar för ny klubb
Premium | NYHETER 2026-08-18 KL. 12:14
Buss krockade med lastbil – se videon
Premium | NYHETER 2026-08-18 KL. 06:45
Misstänkt rattfull tog golfbilen hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.