NYHETER 2023-09-14 KL. 21:25

Person föll från stege – förd till sjukhus

Av Julia Sandstén Vikberg

Polis och ambulans larmades till en arbetsplatsolycka i Gottskär under torsdagen. En person har fallit från en stege och behövt föras till sjukhus.

Person föll från stege – förd till sjukhus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid klockan 17.00 på torsdagen kom larmet om arbetsplatsolyckan.

– Larmet kom till oss via SOS. Någon har trillat ner från en stege, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen och ambulans anlände till platsen. Personen som hade ramlat fick föras till sjukhus. Skadeläget är oklart. Polisen har skrivit en anmälan om brott mot arbetsmiljölagen och vållande till kroppsskada för att utreda vad som hänt.



Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
KULTUR & NÖJE 2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.