NYHETER 2023-09-14 KL. 21:25

Person föll från stege – förd till sjukhus

Av Julia Sandstén Vikberg

Polis och ambulans larmades till en arbetsplatsolycka i Gottskär under torsdagen. En person har fallit från en stege och behövt föras till sjukhus.

Person föll från stege – förd till sjukhus

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid klockan 17.00 på torsdagen kom larmet om arbetsplatsolyckan.

– Larmet kom till oss via SOS. Någon har trillat ner från en stege, säger Fredrik Svedemyr, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen och ambulans anlände till platsen. Personen som hade ramlat fick föras till sjukhus. Skadeläget är oklart. Polisen har skrivit en anmälan om brott mot arbetsmiljölagen och vållande till kroppsskada för att utreda vad som hänt.



Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

TV-klipp och nyheter

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter
Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Nu blir röstkorten digitala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.