NYHETER 2022-06-22 KL. 16:00

På plats igen efter översvämningen

Av Christina Nordwall

Nu har Swedbank flyttat in i sina ordinarie lokaler igen. Efter att ha suttit i en tillfällig lokal på tredje våningen kan nu kunderna tas emot på entréplan igen.

På plats igen efter översvämningen
Swedbank har öppnat i sina vanliga lokaler igen. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var söndagen den 12 december som larmet gick till Räddningstjänsten. Stora mängder vatten fyllde snabbt Swedbanks lokal och det visade sig senare vara en trasig brandpost som var orsaken. Rören hade glidit isär inne i fastigheten och med det höga tryck som uppstod blev det snabbt stora vattenmängder. Det krävdes en omfattande sanering och renovering och i väntan på ersättningslokal hänvisades bankens kunder vidare till telefonbanken, digitala möten och Swedbanks kontor i Mölndal och Västra Frölunda.

Entréplan
I vintras fick Swedbank tillfälliga lokaler i samma fastighet på tredje våningen. På grund av tekniska problem drog själva öppnandet ut på tiden. Men i veckan stod allt klart för att ta emot bankens kunder på entréplan igen.


Läs mer: Klart med nya lokaler


SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka
NYHETER 2026-07-10 KL. 16:00
Premium

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka

"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg

Utmaning med flera olika projekt i samma område
NYHETER 2026-07-09 KL. 21:00
Premium

Utmaning med flera olika projekt i samma område

En miljon besök varje år vid arenan i byggtider

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade
NYHETER 2026-07-09 KL. 20:00
Premium

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade

"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor
FOTBOLL 2026-07-09 KL. 17:30
Premium

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor

Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.