Kameraövervakning ska skapa tryggare gymnasieskolor i Kungsbacka. Inom kort ska kamerorna börja att användas.
Satsningen görs för att öka tryggheten på skolorna. Kamerorna ska bidra till att minska risken för brott, men också upptäcka de brott som sker.
- Vi har installerat bevakningskameror på både Aranäsgymnasiet och Elof Lindälvs gymnasium eftersom vi vill öka säkerheten för såväl elever som personal. Det har förekommit en del inbrott och tillbud på senaste tiden och det hoppas vi ska kunna undvikas genom att kamerorna nu slås på, säger Cindia Escalante Mattsson, gymnasiechef i Kungsbacka kommun.
Kamerorna sitter i bland annat korridorer på skolorna. Under vecka 45 aktiveras de, och de kommer att vara påslagna under dygnets alla timmar.
I ett pressmeddelande betonas också att ingen kommer att titta på materialet från kamerorna i realtid. Det är endast vid tillbud eller misstanke om tillbud som materialet granskas. Det kan då handla om till exempel skadegörelse, stöld eller våld.
Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.