NYHETER 2024-10-24 KL. 09:11

Övervakning med kameror ska ge säkrare skolor

Kameraövervakning ska skapa tryggare gymnasieskolor i Kungsbacka. Inom kort ska kamerorna börja att användas.

Övervakning med kameror ska ge säkrare skolor
Kameror ska sättas upp på de kommunala gymnasieskolorna i Kungsbacka. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Satsningen görs för att öka tryggheten på skolorna. Kamerorna ska bidra till att minska risken för brott, men också upptäcka de brott som sker.

- Vi har installerat bevakningskameror på både Aranäsgymnasiet och Elof Lindälvs gymnasium eftersom vi vill öka säkerheten för såväl elever som personal. Det har förekommit en del inbrott och tillbud på senaste tiden och det hoppas vi ska kunna undvikas genom att kamerorna nu slås på, säger Cindia Escalante Mattsson, gymnasiechef i Kungsbacka kommun.

Kamerorna sitter i bland annat korridorer på skolorna. Under vecka 45 aktiveras de, och de kommer att vara påslagna under dygnets alla timmar.

I ett pressmeddelande betonas också att ingen kommer att titta på materialet från kamerorna i realtid. Det är endast vid tillbud eller misstanke om tillbud som materialet granskas. Det kan då handla om till exempel skadegörelse, stöld eller våld.



Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

FBK-tränaren sågar cupens upplägg
BANDY 2026-09-21 KL. 13:30
Premium

FBK-tränaren sågar cupens upplägg

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”
NYHETER 2026-09-21 KL. 11:52
Premium

Grannar försökte stoppa villabranden: ”Det var panik”

Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås

Sporten i korthet
SPORT 2026-09-21 KL. 11:25
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00
I kväll rusar elpriset

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.