NYHETER 2023-03-14 KL. 06:50

Översvämning sätter stopp för trafik

Av Ronny Karlsson

Det intensiva regnandet under natten till tisdagen har skapat problem i trafiken. På länsväg 906 söder om Frillesås är det så mycket vatten att det inte går att ta sig fram.

Översvämning sätter stopp för trafik
Räddningstjänsten har gjort flera utryckningar på grund av regnet. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är i en svacka mellan Veddige och Frillesås, i höjd med Biared, som det samlats så mycket vatten att bilar inte tar sig fram. Klokt med andra ord att ta en annan väg nu på morgonen.
För Räddningstjänsten i Kungsbacka har det blivit två utryckningar på grund av översvämningar. Det handlade då om en villa i Onsala och en villa i Fjärås, där fastighetsägaren behövde hjälp när det läckte in vatten

NH erfar: Hit går Nova Hallén
HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
Premium

NH erfar: Hit går Nova Hallén

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
NYHETER 2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.