NYHETER 2023-03-14 KL. 06:50

Översvämning sätter stopp för trafik

Av Ronny Karlsson

Det intensiva regnandet under natten till tisdagen har skapat problem i trafiken. På länsväg 906 söder om Frillesås är det så mycket vatten att det inte går att ta sig fram.

Översvämning sätter stopp för trafik
Räddningstjänsten har gjort flera utryckningar på grund av regnet. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är i en svacka mellan Veddige och Frillesås, i höjd med Biared, som det samlats så mycket vatten att bilar inte tar sig fram. Klokt med andra ord att ta en annan väg nu på morgonen.
För Räddningstjänsten i Kungsbacka har det blivit två utryckningar på grund av översvämningar. Det handlade då om en villa i Onsala och en villa i Fjärås, där fastighetsägaren behövde hjälp när det läckte in vatten

TV-klipp och nyheter

Förseningen kostar kommunen miljoner
2026-11-05 KL. 11:40
Premium

Förseningen kostar kommunen miljoner

Bråttom med nya boenden – behöver 80 platser till 2029

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.