NYHETER 2022-05-12 KL. 14:00

Ordnar teaterläger i sommar

Av Christina Wagner

I sommar kan barn och unga prova på teater i Medborgarskolans regi. Amanda Holm och Emma Pollack vill dela med sig av sina egna goda erfarenheter med teater.

Ordnar teaterläger i sommar
Amanda Holm och Emma Pollack håller i teaterläger på Medborgarskolan i sommar. Foto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

De båda läser till teaterlärare på Göteborgs universitet och beslöt sig för att ordna teaterläger där barn och unga kan få prova på teater. Medborgarskolan nappade på konceptet, i sommar ska Amanda Holm och Emma Pollack ha läger i både Kungsbacka och Varberg.
– Vi tycker att teater är för alla och att alla borde få prova på en sommar. Vi lägger fokus på att träffa vänner, läger ger en fantastisk möjlighet att göra det, säger Amanda Holm.
– Vi har den erfarenheten själva att läger är så stärkande för sig själv, förklarar Emma Pollack.
Första lägret i Kungs-backa drar igång 20 juni. De anpassar teaterövningarna efter gruppen, och hoppas att deltagarna ska stärkas både i sig själva och av sammanhanget. Ett stående inslag är improvisationsteater, eftersom det är så utvecklande.
– Det kan vara jätteläskigt, men egentligen är det något vi tror att alla har i sig. Det handlar om att bara våga släppa den här spärren som man får när man växer upp, att våga göra det första man kommer och tänka på, säger Emma Pollack.
Deras egen erfarenhet är att det brukar vara väldigt roligt.
– Det är en bra ingång till den här glädjen i en. Att skapa tillsammans är väldigt lätt med improvisation, och vårt fokus på lägren är berättandeformen. Det är det som är grunden till all teater, säger Amanda Holm.
Teater är både att lära sig om sig själv, men också att lära sig hur andra fungerar, menar de.
– Det är det jag tycker är så fantastiskt med teater, säger Amanda Holm.
De lärde känna varandra på teaterutbildning på Wendelsbergs folkhögskola. Visionen därifrån att det inte finns några fel, och att man inte ska värdera utan bara kasta sig ut, är något de vill förmedla vidare.
– Och få öva på det. Samhället idag är väldigt byggt på rätt och fel, som i skolmiljön. Vi vill ha en plats där allt kommer accepteras, säger Amanda Holm.
Sista dagen blir det samling med uppvisning för nära och kära.
– Vår vision är att grilla korv, ha det mer familjärt. Vi vill ta bort pressen och göra något roligt, säger hon.


Fakta: Teaterläger i sommar
Var: Medborgarskolan, Kabelgatan 9
När: 20-23 juni (9-12 år), 28 juni- 2 juli (13-15 år) och 5-8 juli (16-19 år).
Hur: Anmälan till Medborgarskolan. Kostar 1 695 respektive 1 895 kronor. Lunch och fika ingår.

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare
NYHETER 2025-10-20 KL. 19:45
Premium

Hannes gjorde snabb resa till hela 100 000 följare

23-åringen lever på sitt streamande - berättar om baksidorna

NYHETER 2025-10-20 KL. 18:45
Premium

"Vi vågar inte ens lämna våra hem på kvällarna längre"

Boende har problem med ungdomar som vandaliserar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.