Klik venligst
NYHETER 2022-06-15 KL. 15:11

Olycka på E6 stängde av väg

Av Julia Sandstén Vikberg

Två personbilar krockade på E6:an på onsdagseftermiddagen. Vägen stängdes av i norrgående riktning vilket skapade köer.

Olycka på E6 stängde av väg
Det är långa köer på E6. Foto: Karin Dahlgren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 15.00 kom larmet om olyckan som inträffade på E6:an mellan avfart Fjärås och Kungsbacka södra.
– Två bilar, varav den ena har husvagn, har gått samman, säger Christer Dyrfelt, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Vägen stängdes tillfälligt av i norrgående riktning och bärgare kallades till platsen. Ingen inblandad person ska ha behövt föras till sjukhus.


Klik venligst
Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-23 KL. 10:20
De tar över populära krogen i centrum

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.