En trafikolycka skapar problem för pendlare mellan Göteborg och Kungsbacka under tisdagsmorgonen. Olyckan har skett mellan Kållered och Lindome.
Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 07.30. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.
Flera bilar ska vara inblandade i olyckan.
Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 08.15. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.
Arbetet på platsen påverkar trafiken i södergående riktning. Vid 07.45 var det fortfarande långa köer och många trafikanter valde att prova andra vägar för att ta sig förbi olycksområdet.
Under morgonen har det även varit problem med tågtrafiken, med flera inställda avgångar mellan Kungsbacka och Göteborg.
Fem mål i andra när City slog Fjärås
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


