NYHETER 2024-11-05 KL. 07:28

Olycka på E6 skapar långa köer

Av Ronny Karlsson

En trafikolycka skapar problem för pendlare mellan Göteborg och Kungsbacka under tisdagsmorgonen. Olyckan har skett mellan Kållered och Lindome.

Olycka på E6 skapar långa köer
Det är köer på E6 efter en olycka under tisdagsmorgonen. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 07.30. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.

Flera bilar ska vara inblandade i olyckan.

Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 08.15. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.

Arbetet på platsen påverkar trafiken i södergående riktning. Vid 07.45 var det fortfarande långa köer och många trafikanter valde att prova andra vägar för att ta sig förbi olycksområdet.

Under morgonen har det även varit problem med tågtrafiken, med flera inställda avgångar mellan Kungsbacka och Göteborg.



En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.