En trafikolycka skapar problem för pendlare mellan Göteborg och Kungsbacka under tisdagsmorgonen. Olyckan har skett mellan Kållered och Lindome.
Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 07.30. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.
Flera bilar ska vara inblandade i olyckan.
Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 08.15. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.
Arbetet på platsen påverkar trafiken i södergående riktning. Vid 07.45 var det fortfarande långa köer och många trafikanter valde att prova andra vägar för att ta sig förbi olycksområdet.
Under morgonen har det även varit problem med tågtrafiken, med flera inställda avgångar mellan Kungsbacka och Göteborg.
Hårdare granskning väntar av viss verksamhet
Totalt 20 miljoner kronor i beräknade skador
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



