NYHETER 2024-11-05 KL. 07:28

Olycka på E6 skapar långa köer

Av Ronny Karlsson

En trafikolycka skapar problem för pendlare mellan Göteborg och Kungsbacka under tisdagsmorgonen. Olyckan har skett mellan Kållered och Lindome.

Olycka på E6 skapar långa köer
Det är köer på E6 efter en olycka under tisdagsmorgonen. Bilden är tagen vid ett annat tillfälle.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 07.30. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.

Flera bilar ska vara inblandade i olyckan.

Olyckan inträffade 06.45 och enligt sajten trafiken.nu ska det vara vägassistans och bärgare på platsen fram till åtminstone 08.15. Även därefter kan det fortsätta att vara köer.

Arbetet på platsen påverkar trafiken i södergående riktning. Vid 07.45 var det fortfarande långa köer och många trafikanter valde att prova andra vägar för att ta sig förbi olycksområdet.

Under morgonen har det även varit problem med tågtrafiken, med flera inställda avgångar mellan Kungsbacka och Göteborg.



Så gick snöröjningen enligt kommunen
NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Premium

Så gick snöröjningen enligt kommunen

"Jätteimponerad av mina medarbetare"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-08 KL. 12:05
Så gick snöröjningen enligt kommunen
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 10:30
16-åringen från Onsala frälste Halland
Premium | SPORT 2026-01-08 KL. 09:30
Skyttedrottningen klev fram och avgjorde

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.