NYHETER 2023-02-21 KL. 16:30

Oklar orsak bakom strömavbrott

Av Christina Nordwall

För andra gången på två veckor drabbades Ica Maxi och flera andra butiker i Hede/Borgås av ett flera timmar långt strömavbrott.
– Det är kostsamt, vi tappar mycket försäljning, säger butikschefen Simon Lövgren.

Oklar orsak bakom strömavbrott
Kunderna fick lämna butiken när Ica Maxi drabbades av ett nytt strömavbrott under måndagskvällen. Foto: John Skoglund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Han väntar fortfarande på att få reda på vad som orsakade strömavbrottet som drabbade ett 100-tal av Ellevios kunder.
– Det var rätt likt förra gången och hände vid samma tid, samma dag, säger Simon Lövgren.
Strömavbrottet inträffade vid 19-tiden på måndagskvällen och varade i cirka två timmar.
– När en sådan här sak händer kan vi inte välkomna fler kunder utan stänger entrén. De kunder som finns inne i butiken får slussas ut via kassan med sina varor och vi tar hand om våra kyl- och frysvaror, säger Simon Lövgren.

Kostsamt
Vid ett strömavbrott finns back up på kassasystemet som varar i två timmar. Däremot stängs kylar och frysar av.
– Men de kan hålla kylan länge, speciellt efter vår miljöanpassning.
Hur mycket strömavbrotten har kostat Ica Maxi vill inte butikschefen gå ut med. Men han medger att försäljningstappet är kostsamt och gynnar konkurrenterna.
– Våra kollegor fick ett uppsving, säger han som vill veta orsaken bakom de upprepade strömavbrotten.

Felsökning
Under tisdagen pågick arbetet med att hitta orsaken till strömavbrottet som förutom Ica Maxi även drabbade Hede Fashion Outlet, Nordic Wellness och flera andra i området.
– Just nu håller vi på att leta efter felet. Det vi vet är att jordfelsbrytare löste ut på grund av något som kan ha varit en kortslutning eller liknande. Det är någon form av tekniskt fel, något har orsakat att säkerhetssystemet löst ut. Det verkar i princip vara samma fel vid båda tillfällena som stoppat strömförsörjningen men det är fortfarande oklart vad orsakat detta, säger Jesper Liveröd, presschef vid Ellevio.


TV-klipp och nyheter

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen
2025-05-13 KL. 12:15
Premium

Ny sociallag kan ge 13 nya tjänster i kommunen

Ska ge stöd för ökat förebyggande arbete

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan
2025-05-13 KL. 11:20
Premium

Ovanligt lång väntan på hjälp efter orosanmälan

Utreds internt av socialtjänsten

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

Debuterat i SHL – nu klar för Hanhals
2025-05-13 KL. 10:00
Premium

Debuterat i SHL – nu klar för Hanhals

Bor på camping flera månader om året:
FAMILJ 2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala
ISHOCKEY 2025-05-12 KL. 19:45
Premium

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala

✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts

Vännerna gör upp om SM-guldet
HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Premium

Vännerna gör upp om SM-guldet

"De har varit överlägsna hela säsongen"

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026
JOBB & PENGAR 2025-05-12 KL. 13:38
Premium

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026

"En oerhört expansiv budget"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-12 KL. 09:31
Premium

Sporthelgen i korthet

Riktig bilglädje vid Rolfsån
NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.