NYHETER 2022-08-05 KL. 07:30

Nytt resultat – badvattnet fortsatt tjänligt

Av Johanna Simonsson

När kommunen gjorde en extra provtagning på badvattnet den 27 juli, visade det att alla badplatser förutom en hade tjänligt vatten. Vita Sand fick en anmärkning men även här går det bra att ta sig ett dopp.

Nytt resultat – badvattnet fortsatt tjänligt
TJÄNLIGT. Det går nu bra att bada i alla 16 badplatser som kommunen testar vattnet på. ARKIVFOTO: PIXABAY

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid fyra tillfällen under sommaren testar kommunen badvattnet på 16 badplatser. Tre av de ordinarie provtagningarna har redan passerat, senast den 18 juli med resultatet att vattnet var tjänligt. Det fjärde provtagningstillfället kommer ske den 8 augusti. Utöver det gjordes även en extra provtagning nu den 27 juli som visade att samtliga badplatser hade tjänligt vatten, bortsett från Sörvik, Vita sand, där det var förhöjda bakteriehalter, men det finns ingen hälsorisk med att bada. Extra prover vid Sörvik kommer tas under tisdagen.
Fyra badplatser har fått klassningen dålig vattenkvalite inför årets badsäsong, vilket innebär att de haft höga halter bakterier vid tillfällen under en 4-årsperiod. Det är Lerkil, Sörvik, Gårda Brygga och Hanhals Holme som har skyltar uppsatta med "avrådan från bad" och det gäller hela sommaren, oavsett vad de nya provtagningarna visar, enligt EU-direktiv.



Tävlingen i Förlanda ställs in
NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Premium

Tävlingen i Förlanda ställs in

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror
NYHETER 2026-07-31 KL. 06:45
Premium

Hård kritik mot beslut om skiljeman för hyror

Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras
NYHETER 2026-07-30 KL. 20:00
Premium

Stora förändringar när busstrafiken ska förbättras

Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-01 KL. 12:28
Nya indiska restaurangen har öppnat
Premium | NYHETER 2026-07-31 KL. 18:00
Tävlingen i Förlanda ställs in

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.