NYHETER 2020-12-08 KL. 19:15

Nytt kontrakt underlättar proffssatsningen

Endurotalangen Albin Norrbin från Hjälm har skrivit på ett nytt fabrikskontrakt. Det innebär att 19-åringen förmodligen flyttar till Italien i vår.

Nytt kontrakt underlättar proffssatsningen
Albin Norrbin flyttar förmodligen till Italien efter nyår.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



MOTORSPORT. Italienska Fantic racing har kontrakterat Albin Hjälm, ett glädjebesked för den 19-årige talangen.

– De står för att alla hojar är klara till tävlingar. Jag behöver bara komma dit och behöver inte tänka på annat än körningen. Det är jättekul, det är en bra början för att jag i framtiden ska kunna bli proffs på riktigt och leva på enduro, säger han.

Den italienska fabriken jagade honom redan inför året men då hade han redan ett kontrakt. Skillnaden mot tidigare för Norrbin är att uppbackningen nu kommer att bli betydligt större. 2020 har annars varit ett speciellt år, precis som för de flesta idrottare. SM blev framflyttat men kördes till slut. I huvudklassen slutade han femma, han blev tia 2019. I JSM 2 behövde han bara passera mållinjen i sista deltävlingen för att sluta tvåa.

– Men jag körde på en stubbe och de vinner nästan alltid, säger han.
Albin Norrbin bröt och slutade fyra.

Flyttar till italien


19-åringen räknar med att göra stora förändringar efter nyår. Det som en följd av det nykritade kontraktet.

– Jag ska flytta till Italien i vår och inte åka SM utan istället åka det italienska mästerskapet.
Är det bättre träningsmöjligheter där?
– Ja, toppen i VM är där och tränar. Jag kanske kan få kontakter och få träna med de bästa. Ska man utvecklas utomlands är det där man ska vara. Sedan är det en annan typ av material man åker på, man lär sig åka fort och det är så det ser ut i VM. Det är mer öppet än i Sverige.

Då slipper du stubbarna.
– Nja, de finns säkert därnere också.

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft
NYHETER 2025-11-27 KL. 19:00
Premium

Många nya boenden krävs för att lösa ny kärnkraft

Vattenfall vill samarbeta med Kungsbacka

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”
BANDY 2025-11-27 KL. 13:30
Premium

Tränaren: ”Det är ett självmordsuppdrag”

Dokument: I huvudet på hörnrusaren

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet
NYHETER 2025-11-27 KL. 07:15
Premium

Portad från Systembolaget – bröt mot förbudet

Mannen döms även för vapenbrott och förolämpning

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
FAMILJ 2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.