NYHETER 2025-04-16 KL. 12:45

Nytt bolag öppnar för ny kärnkraft vid Ringhals

Av Ronny Karlsson

Videberg Kraft AB. Det är namnet på det nya bolag som ska jobba med ny kärnkraft vid Ringhals. Bolaget gör det möjligt att söka statligt stöd för projektet.

Nytt bolag öppnar för ny kärnkraft vid Ringhals
Anna Borg, vd för Vattenfall. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Vattenfall som står bakom satsningen på Videberg Kraft AB. Ett separat projektbolag är en förutsättning för att ansöka om statligt stöd, och därför har har Vattenfall nu ansökt om att registrera bolaget Videberg Kraft AB.

– Vattenfall ser positivt på regeringens förslag om riskdelning vid investeringar i ny kärnkraft och vi planerar att skicka in en ansökan under hösten. Vi startar nu ett projektbolag vilket krävs för ansökan om statligt stöd, och jobbar samtidigt vidare med exakt vilket ansvar och vilken roll det nya bolaget ska få. Detta är ett viktigt steg för att möjliggöra ny kärnkraft vid Ringhals, säger Desirée Comstedt, chef för ny kärnkraft vid Vattenfall, i ett pressmeddelande.

Vattenfall kommer att äga bolaget till en början, men tillsammans med industrikonsortiet Industrikraft utreds förutsättningarna för delägarskap från industrin. Projektbolaget kommer initialt att ha ett fåtal anställda.

– Vi har en dialog med Industrikraft om en möjlig saminvestering i vårt kärnkraftsprojekt vid Ringhals. Det vittnar om industrins vilja att bidra till att ny kraftproduktion kommer på plats i takt med industrins omställning. Vi ser fram emot den fortsatta dialogen om denna investering. Alla fossilfria kraftslag kommer att behövas för att möjliggöra klimatomställningen med hög konkurrenskraft, säger Anna Borg VD och koncernchef Vattenfall.



TV-klipp och nyheter

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen
2026-03-13 KL. 19:15
Premium

Sex månader kvar – dags att höja valtemperaturen

Norra Halland och Företagarna Kungsbacka ordnar politikerdebatt

Aranässtjärnan om varför hon lämnar
2026-03-13 KL. 18:45
Premium

Aranässtjärnan om varför hon lämnar

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla
NYHETER 2026-03-12 KL. 12:10
Premium

Navid nära att fastna i säkerhetstjänstens fälla

"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.