På fredagskvällen blev det åter strömavbrott i Kungsbacka kommun.
Drygt 250 av Ellevios kunder berördes.
Avrbrottet rör området runt Fjärås och vidare i nordostlig riktning. Rygga, Rossared, Svanshult, Årenäs och Sundstorp nämns som berörda orter.
Avbrottet registrerades klockan 17.27 på fredagen.
Tekniker är på väg ut till området. Felet beräknas vara lagat runt klockan 20.30 enligt prognos.
Vid 18.30-tiden var 253 av Ellevios kunder i området utan ström. En knapp timme senare var 73 kunder utan ström.
Tidigare under fredagen har Ellevio registrerat sex korta strömavbrott. Vidv 8.30 gick strömmen i Vallda och i Forsbäck där ett fåtal berördes.
Vid 11-tiden blev 338 kunder strömlösa i Hanhals och två avbrott vid 10.34 och 12.23 berörde 1 643 kunder i stora delar av Kungsbacka Orsak: en trasig elkomponent.
Under eftermiddagen hade flertalet fått tillbaka strömmen.
Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning
Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.


