NYHETER 2023-12-08 KL. 18:00

Nya lokaler ett lyft för mäklare

Av Julia Sandstén Vikberg

Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i Kungsbacka flyttar. Från och med den 19 december kommer de att husera i hembygdsmuseets tidigare lokaler.

Nya lokaler ett lyft för mäklare
Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i Kungsbacka flyttar till Västergatan 17. "Det är en större lokal och ett bra läge", säger Tomas Johansson, på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling. Foto: Kollage

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Länsförsäkringar Fastighetsförmedling i Kungsbacka har i dag sitt kontor på Södra Torggatan. När de nu ska flytta går flyttlasset bara några stenkast bort, till Västergatan 17.

– Det är en större lokal och ett bra läge och vi har haft en chans att renovera och fräscha upp, säger Tomas Johansson, på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling.

De nya lokalerna ligger i Nordhallands Hembygdsmuseum tidigare lokaler. De har nu renoverats inför inflyttningen av den nya hyresgästen. Den 19 december kommer fastighetsförmedlingen vara inflyttade. Vem som i sin tur ska ta över deras tidigare lokal på Södra Torggatan får vi vänta med besked om. Enligt fastighetsbolaget Alania har man skrivit ett nytt avtal men det råder i nuläget sekretess om vem den nya hyresgästen kommer att bli.



Så ska polisen motverka bedrägerier i butiker
NYHETER 2026-04-15 KL. 06:46

Så ska polisen motverka bedrägerier i butiker

Samarbete med elektronikkedjor ska försvåra för bedragare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Klart: Han tar över HK Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.