NYHETER 2023-03-12 KL. 19:00

Ny varning – tredje ovädret på en vecka

Av Ronny Karlsson

Det har varit minst sagt varierande väder under veckan. Nu kommer nästa vädervarning och då handlar det mest om blåst men även om en del snö under det kommande dygnet.

Ny varning – tredje ovädret på en vecka
Det kan bli en del snö samtidigt som det kommer att blåsa betydligt mer under natten till måndag. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Veckans första oväder drog in i tisdags och då hade SMHI utfärdat en orange vädervarning för de norra delarna av Halland. Onsdagen bjöd sedan på en strålande vinterdag med blå himmel, innan det på torsdagen var dags för ett nytt snöoväder.

Nu är det dags igen, men den här gången handlar varningen till största delen om vindar som når kulingstyrka under måndagen. Det handlar då om sydostliga vindar som drar in och växer sig starkare under sen kväll och natt.

Samtidigt kommer det att bli runt noll grader och nederbörd, vilket gör att det kan bli snö eller snöblandat regn med start under sen söndagskväll. Risk för halka och besvärligt väglag igen alltså, även om den här varningen känns som lite lindrigare än de tidigare två under veckan.

Under måndagen fortsätter det sedan att vara blåsigt, men då ska det vara plusgrader vilket gör att det blir regn och inte snö.


Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd
NYHETER 2026-08-16 KL. 16:45
Premium

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri

NYHETER 2026-08-16 KL. 11:40
Premium

"Jag är helt övertygad om att vi kan ta över"

Lokala partiledare intervjuas inför valet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-17 KL. 13:30
Då slår vädret om i Kungsbacka
Premium | FOTBOLL 2026-08-17 KL. 11:01
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.