NYHETER 2023-03-12 KL. 19:00

Ny varning – tredje ovädret på en vecka

Av Ronny Karlsson

Det har varit minst sagt varierande väder under veckan. Nu kommer nästa vädervarning och då handlar det mest om blåst men även om en del snö under det kommande dygnet.

Ny varning – tredje ovädret på en vecka
Det kan bli en del snö samtidigt som det kommer att blåsa betydligt mer under natten till måndag. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Veckans första oväder drog in i tisdags och då hade SMHI utfärdat en orange vädervarning för de norra delarna av Halland. Onsdagen bjöd sedan på en strålande vinterdag med blå himmel, innan det på torsdagen var dags för ett nytt snöoväder.

Nu är det dags igen, men den här gången handlar varningen till största delen om vindar som når kulingstyrka under måndagen. Det handlar då om sydostliga vindar som drar in och växer sig starkare under sen kväll och natt.

Samtidigt kommer det att bli runt noll grader och nederbörd, vilket gör att det kan bli snö eller snöblandat regn med start under sen söndagskväll. Risk för halka och besvärligt väglag igen alltså, även om den här varningen känns som lite lindrigare än de tidigare två under veckan.

Under måndagen fortsätter det sedan att vara blåsigt, men då ska det vara plusgrader vilket gör att det blir regn och inte snö.


Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

TV-klipp och nyheter

Poängkungen sköt Hanhals till alltvåan
2025-11-30 KL. 19:02
Premium

Poängkungen sköt Hanhals till alltvåan

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten
KULTUR & NÖJE 2025-11-28 KL. 18:45
Premium

Bandet släpper nytt – egen version av Horgalåten

Då släpper Lars Karlsson Band nya singeln och exklusiv musikvideo

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-30 KL. 16:22
Bildextra från Pirates nya överkörning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.