NYHETER 2023-03-12 KL. 19:00

Ny varning – tredje ovädret på en vecka

Av Ronny Karlsson

Det har varit minst sagt varierande väder under veckan. Nu kommer nästa vädervarning och då handlar det mest om blåst men även om en del snö under det kommande dygnet.

Ny varning – tredje ovädret på en vecka
Det kan bli en del snö samtidigt som det kommer att blåsa betydligt mer under natten till måndag. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Veckans första oväder drog in i tisdags och då hade SMHI utfärdat en orange vädervarning för de norra delarna av Halland. Onsdagen bjöd sedan på en strålande vinterdag med blå himmel, innan det på torsdagen var dags för ett nytt snöoväder.

Nu är det dags igen, men den här gången handlar varningen till största delen om vindar som når kulingstyrka under måndagen. Det handlar då om sydostliga vindar som drar in och växer sig starkare under sen kväll och natt.

Samtidigt kommer det att bli runt noll grader och nederbörd, vilket gör att det kan bli snö eller snöblandat regn med start under sen söndagskväll. Risk för halka och besvärligt väglag igen alltså, även om den här varningen känns som lite lindrigare än de tidigare två under veckan.

Under måndagen fortsätter det sedan att vara blåsigt, men då ska det vara plusgrader vilket gör att det blir regn och inte snö.


Redo att styra Kungsbacka i nytt samarbete
POLITIK 2026-08-30 KL. 13:00
Premium

Redo att styra Kungsbacka i nytt samarbete

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Nervös inför varje spelning – trots 32 år på scen
KULTUR & NÖJE 2026-08-30 KL. 10:00
Premium

Nervös inför varje spelning – trots 32 år på scen

• Löftet inför stadsfestivalen • Scenskräcken • Turnélivet

Ny laddstation på plats i Onsala
NYHETER 2026-08-29 KL. 16:45
Premium

Ny laddstation på plats i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-08-30 KL. 16:25
Bil körde in i räcke

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.