NYHETER 2021-05-09 KL. 19:55

Ny utmaning i Kungsbackaskogen

Längs motionsslingan i Kungsbackaskogen sitter numera 15 aktivitetsutmaningar för den som vill göra sin promenad eller joggingrunda lite roligare.

Ny utmaning i Kungsbackaskogen
Aktivitetsbanan består av 15 övningar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Idén att göra en aktivitetsbana uppkom under förra året när en invånare i Kungsbacka framförde ett önskemål om fler utegym i kommunen. Av ekonomiska skäl var det dock inte möjligt att bygga fler utegym för tillfället.

– Vi började fundera på komplement till utegym, vad man kan göra istället. Till slut landade vi i en aktivitetsbana, säger Lina Almius Cederstav, kommunikatör för kultur och fritid i Kungsbacka kommun.

Aktivitetsbanan består av 15 skyltar med olika aktiviteter på. Bland annat styrkeövningar, balansövningar och en avslutande stretching. På skyltarna förklaras de olika övningarna genom både text och bild. Än så länge finns aktivitetsbanan endast på motionsslingan i Kungsbackaskogen. Men inom en snar framtid kommer den även att finnas på andra ställen i kommunen.

– Det kommer finnas en aktivitetsbana på samtliga elupplysta motionsslingor i kommunen. Arbetet med att sätta upp skyltarna kommer påbörjas så snart som möjligt, säger Lina Almius Cederstav.

Eric Andersson

Träffpunkt rivs och samvaron splittras
NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Premium

Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Äldre upprörda över chockbesked utan dialog

Just nu: Köer på E6 efter olycka
NYHETER 2026-02-19 KL. 15:48
Premium

Just nu: Köer på E6 efter olycka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-02-20 KL. 11:45
Träffpunkt rivs och samvaron splittras

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.