NYHETER 2022-06-14 KL. 09:40

Ny mätning - bra kvalitet på badvatten

Av Ronny Karlsson

Badvattnet vid Kungsbacka havsstränder är tjänligt och det finns ingen hälsorisk med att bada. Det visar de senaste testerna av vattnet.

Ny mätning - bra kvalitet på badvatten
De senaste mätningarna visar att det är helt okej att bada i havet. (Foto: Pixabay)

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mätningarna är extra intressanta efter att det i fjol konstaterades att badvattnet vid flera stränder innehållit höga halter bakterier. Det har resulterat i att det på badplatserna finns skyltar som avråder från bad. Det handlar då alltså inte om aktuell kvalitet på vattnet, utan om EU-direktiv där det tas hänsyn även till tidigare mätningar.
De skyltarna kommer att finnas kvar under hela sommaren.
Men de aktuella mätningarna visar alltså att det inte är farligt att bada.
Kommunen konstaterar att den mätning som gjordes 7 juni gav goda resultat och det behövs ingen ommätning. Nya mätningar kommer att göras 27 juni, 18 juli och 8 augusti.
Fritt fram att bada alltså, utan att riskera att få i sig farliga bakterier. Om sedan temperaturen är på en nivå som passar de badsugna är en annan fråga.


Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.