NYHETER 2022-06-14 KL. 09:40

Ny mätning - bra kvalitet på badvatten

Av Ronny Karlsson

Badvattnet vid Kungsbacka havsstränder är tjänligt och det finns ingen hälsorisk med att bada. Det visar de senaste testerna av vattnet.

Ny mätning - bra kvalitet på badvatten
De senaste mätningarna visar att det är helt okej att bada i havet. (Foto: Pixabay)

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mätningarna är extra intressanta efter att det i fjol konstaterades att badvattnet vid flera stränder innehållit höga halter bakterier. Det har resulterat i att det på badplatserna finns skyltar som avråder från bad. Det handlar då alltså inte om aktuell kvalitet på vattnet, utan om EU-direktiv där det tas hänsyn även till tidigare mätningar.
De skyltarna kommer att finnas kvar under hela sommaren.
Men de aktuella mätningarna visar alltså att det inte är farligt att bada.
Kommunen konstaterar att den mätning som gjordes 7 juni gav goda resultat och det behövs ingen ommätning. Nya mätningar kommer att göras 27 juni, 18 juli och 8 augusti.
Fritt fram att bada alltså, utan att riskera att få i sig farliga bakterier. Om sedan temperaturen är på en nivå som passar de badsugna är en annan fråga.


2025-09-18 KL. 20:45
Premium

"Jag siktar på stjärnorna så får jag se var jag hamnar"

Lova Johansson redo för sitt andra para-VM

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.