NYHETER 2021-10-07 KL. 16:00

Ny aktör får köra serviceresor i Kungsbacka

Nu är det klart vilka transportföretag som ska få köra serviceresor i Kungsbacka de kommande sex åren. Hallandstrafiken har tecknat om sitt gamla avtal med Göteborgs buss och skrivit ett helt nytt, med Majvillan Transport.

Ny aktör får köra serviceresor i Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Beslutet om tilldelning i regionägda Hallandstrafikens upphandling av serviceresor fattades 1 oktober, av Hallandstrafikens styrelse.

Två kör i Kungsbacka


De nya avtalen, som börjar gälla den 1 juli 2022 påverkar alla hallänningar som åker sjukresor, nyttjar färdtjänst och behöver skolskjuts med personbil.

Totalt ska åtta transportföretag köra serviceresor i Halland. Två av dem – Göteborgs buss och Majvillan Transport – ska trafikera Kungsbacka kommun.

Göteborgs buss är en känd aktör för dem som nyttjar servicetrafiken i kommunen. Majvillan Transport, som tar över efter Kungsbacka taxi och Handikapptransport, är däremot ny.

Mer klimatmässigt hållbart


Med de nya aktörerna hoppas Hallandstrafikens ledning att företaget ska kunna erbjuda fler klimatvänliga resor.

– Hallandstrafiken har byggt vidare på den tidigare upphandlingens goda resultat i leveranskvalité med hög kundnöjdhet och punktlighet. Kommande avtal förstärker den ekonomiska- och miljö/klimatmässiga hållbarheten för att kunna fortsätta leverera en bra kvalité och samtidigt vara uthålliga. Bland annat kommer fordonen under avtalsperioden att köra på en större andel fossilfritt bränsle som en början på den nödvändiga klimatomställningen, säger Daniel Bernhardt, trafikchef på Hallandstrafiken.

Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.