NYHETER 2021-11-30 KL. 20:00

Nu öppnar Firehouse Kitchen på torget

Av Christina Forlin

I morgon onsdag öppnar det, gatuköket i bruna huset på torget. Nu ska där serveras hamburgare och korv med mos.

Nu öppnar Firehouse Kitchen på torget
Natalie Demirel ser fram mot öppningen i morgon onsdag. Foto:Christina forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Torget ska bli levande igen!
Natalie Demirel har visionen klar för sig. Hamburgare på svensk högrev och klassisk korv med mos ska dra folk.
– Firehouse Kitchen kommer att vara öppet klockan 10 till 22 varje dag – förutom fredag och lördag då det är öppet från 10 på morgonen till 04 natten därpå. Man ska inte behöva fundera på om det är öppet eller inte, säger hon.
Natalie bor i Kullavik med sin familj och har tidigare jobbat på bland annat myndigheter som Försäkringskassan. Men dessutom driver hon tillsammans med sin man Restauranggrossisten och DSRG, som inreder och designar restauranger. Så branschen känner hon väl till när hon nu öppnar gatuköket tillsammans med sin kompanjon Daniel Skogsberg.

Smygöppnade

– Vi hade smygpremiär i söndags när det var julmarknad, och oj så många hamburgare och tunnbrödrullar vi sålde, säger Natalie Demirel.
Hon har länge tänkt på att hon ville öppna ett gatukök på torget.
– Vi bor i Kullavik, och när vi åkt in hit till Kungsbacka har vi känt att något saknats.
De har ansökt hos kommunen om att få glasa in uteserveringen som finns i anslutning till kiosken, men ännu inte fått något besked.
– Det hade gjort så mycket. Men oavsett ska vi nu se till att få folk att hitta hit.





Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.